czwartek, 5 stycznia 2012

Kobieta X- Homo denisoviensis ???

  Jaskinia Denisowa jest to jaskinia krasowa w górach Ałtaj na Syberii. Jej powierzchnia to ok 270 m kwadratowych. Według legendy w XVIII wieku była ona zamieszkiwana przez pustelnika Dionizego, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Nawarstwienia archeologiczne pochodzą z przedziału od ok 125 - 30 tys lat p.n.e.. Jaskinia nadal jest badana.


Wejścia do jaskini Denisowa
W 2008 roku Rosyjscy badacze  natrafili na szczątki Hominida, datowanego na ok 40 tys lat p.n.e.. Okazało się, że nie należą ani do Neandertalczyka, ani do człowieka współczesnego. 
Wcześniej, bo w 2000 roku znaleziono tam także skamieniały ząb oraz kość palca. Szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku po analizie DNA stwierdził, że owe szczątki należą do nowej grupy Hominidów. 


Ząb hominida z jaskini Denisowa (fot.: David Reich / Nature)





  




Według najnowszych badań osobniki Homo Denisoviensis zamieszkiwały znaczny obszar Azji, w momencie gdy Neandertalczyk zasiedlał znaczną część Europy i zachodniej Azji. Szwedzki badacz uważa, że nowy gatunek mógł krzyżować się z Neandertalczykami jak i Homo Sapiens Sapiens. 


Badania DNA wykazały, że "Obcy z Syberii" mieli wspólnego przodka z Neandertalczykiem, który żył na Czarnym Lądzie ok 1 miliona lat temu. 


Niestety zbyt mała liczba szczątków na dzień dzisiejszy nie pozwala określić np, wielkości mózgu tego gatunku. Znaleziono w tej jaskini także narzędzia kamienne i kościane, które na pewno zostały wytworzone przez Homo Denisoviensis. 


W wydaniu "Nature" została opublikowana praca, która zawierał opis kompletnego genomu nowego gatunku, która potwierdza tezę szwedzkiego badacza o kontaktach tego gatunku z Neandertalczykiem i Homo Sapiens Sapiens. Naukowcy porównali genom nowego gatunku z genomem różnych współczesnych populacji, co wykazało, że mieszkańcy Melanezji, np Papuasi są dowodem na krzyżowanie się tego gatunku z Homo Sapiens Sapiens, gdyż od 4-6 % ich genów pokrywa się z genami Hominidów z Ałtaju. Natomiast ślady krzyżowania się Neandertalczyków z Człowiekiem Współczesnym widać w genomie  Europejczyków.  


Kobieta X




Badacze podczas pracy w Jaskini Denisowa



Zainteresowałam się Kobietą X, gdyż jest ona dowodem na to, że w w Euroazji było dosyć tłoczno. Wcześniej sądzono, że Homo Sapiens Sapiens podczas zasiedlania naszego kontynentu napotkał tylko Neandertalczyka, a szwedzki badacz nie tylko udowodnił, istnienie nowego gatunku, ale także krzyżowania się go z człowiekiem współczesnym. 
Sądzę, że za kilka lat dowiemy się więcej o tym gatunku i możliwe, że do tego czasu ktoś gdzieś indziej także znajdzie szczątki nowego Hominida i zrewolucjonizuje nasze myślenie o tym okresie w dziejach ludzkości. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wercheologia

Czyli mój świat i moje kredki no i trochę Archeologii.... :)